RITUALAI

Kas yra ritualai? Kokia jų svarba?



Kiekvienas mūsų, pastebime tai ar ne, kasdienoje atliekame savuosius ritualus, pvz. ryte geriame kavą ar skaitome knygą prieš miegą. O ką jau kalbėti apie šventes! Mes kiekvienais metais laukiame Šv. Kalėdų ar pavasarį Šv. Velykų. Švenčiame jas, nes taip priimta, metai iš metų.


Kas yra ritualas?

RITUALAS (lot. ritus – apeiga) – tai griežta simbolinių veiksmų seka, kurią atliekame tam tikru laiku ar tam tikrose aplinkybėse.

Šie veiksmai dažniausiai atliekami kiek kitokia nuotaika – vidinio pakylėtumo, reikšmingumo ir šventiškumo atmosferoje. Ritualai gali būti tiek asmeniniai, šeimos (penktadieniais žiūrite filmą, sekmadieniais einate į bažnyčią), ar perėjimo į kitą statusą ritualai (vestuvės, krikštas).

Jie įprastai sudaryti iš kokių nors gestų, specialių judesių, tekstų ar maldų sakymu arba skaitymu. Psichologijoje ritualas dažniausiai suprantamas kaip specialią paskirtį atliekantis nežodinės kalbos elementas.



Vienus ritualus susikuriame patys, kitus perimame iš gimtų namų, trečius – iš naujos aplinkos, į kurią patenkame, pasikeitus gyvenimo aplinkybėms (šeimyninei padėčiai, gyvenamajai vietai, darbovietei, sveikatos būklei ir pan.).

Ritualas skiriasi nuo įpročio tuo, kad turi paslėptą prasmę, kurią visiškai ar beveik sąmoningai jam suteikiame.

DVASINE PRASME RITUALAS, yra proto nuraminimas, susikaupimas į dabartinę akimirką ir taip sakraliai pagerbiamas procesas, ar jį atliekant tam tikras objektas. Maldoje pagerbiamas Dievas, Aukštesnioji jėga, meditacijoje pagerbiama tyla, parodomas nuolankumas, jog protas nukreipiamas į širdį.

Dažnas užmirštame sakralius ritualus, tokius kaip malda, susikaupimas, pabuvimas tyloje, meditacijoje. O ką kalbėt apie kasdienus jų atlikimus. Prisimename juos per vestuves, krikštynas ar laidotuves. O būtų ne pro šalį tai įvesti į savo kasdienybę. RAMAU PROTO norime visi, o maldai ar skirame laiko? Bent kelios minutės, ryte, vakare, skiriamos pabuvimui maldoje, daro stebuklus- gražina į ramybę, padeda susiderinti su savo tikruoju aš, savąja esme.

people hands with tattoes
people hands with tattoes

Ritualų paskirtis

Jau vien ritualinė nuotaika padeda mums, ATITRAUKTI MINTIS NUO RŪPESČIŲ, ir stabtelėjus SUSIMĄSTYTI APIE SAVO GYVENIMĄ.

Kad ir kelių minučių stabtelėjimas psichologiniu atžvilgiu yra nepaprastai vertingas. Nemažai žmonių yra taip įsukti į gyvenimo verpetą, kad patys jau negalėtų pasakyti, kodėl tiek laiko skiria vienai ar kitai veiklai, kokia jos prasmė, ar dar gyvena savo gyvenimą ir apskritai– AR TIKRAI GYVENA. Kitas labai svarbu aspektas YRA TAS, kad ritualai SUBURIA BENDRAMINČIUS, taip atrandame savąją bendruomenę. Būna, juk, gyvenant mes pasikeičiame, pradedame domėtis naujais dalykais, ir mums žmonėms reikalingas palaikymas, dalinimasis su kitais, buvimas bendraminčių kompanijoje.

Tad ritualai SUVIENIJA ir padeda užmegzti naujus santykius su naujais žmonėmis.

Tas pats galioja ir šeimų gyvenime – konkrečiai šeimai būdingos šventės, ritualai padeda jos nariams labiau susitelkti, tapti artimesniems, o tai reiškia – saugesniems. Vienas labiausiai paplitusių šeimos gyvenimo ritualų yra dovanos, teikiamos šeimos nariui gimtadienio ar kitų švenčių proga kaip meilės ir pagarbos ženklas.

woman sitting on bench over viewing mountain
woman sitting on bench over viewing mountain


Ir dar viena, labai SVARBI ritualų užduotis – padėti ĮVEIKTI NERIMĄ,.

Jei jūsų gyvenime įvyko permainų,
stenkitės kuo daugiau senųjų savo kasdienos ritualų išsaugoti naujose aplinkybėse, nes jie suteiks tam tikrą stabilumo, padėties valdymo ir pasitikėjimo savimi pojūtį, kurio labai prireikia prisitaikant prie naujų aplinkybių.

Aišku, vėliau atsiras naujų ritualų ir jie galbūt išstums kai kuriuos senuosius, bet svarbu, kad tai vyktų palengva ir natūraliai.

Sergantiems DEPRESIJA žmonėms, ypatingai rekomenduojama laikytis savo dienos ritualų, jei jų nėra, BŪTINA TUOJ PAT juos susikurti ir laikytis. Ne tik malonių, bet ir tokių kurie yra labai monotoniški ir kuriuos būtina padaryti (gaminti maistą, sukapoti malkas, iššluoti grindis ir pan.). Taip nukreipiamos mintys į veiksmą- darbą, o jį atlikus ateina pasitenkinimas savimi- kyla nuotaika.

Aš mėgstu pabrėžti, kad būtent veiksmo darymas, yra pagalbininkas NUMERIS 1, iškeliauti iš galvos (minčių), į kūną (darymą).

Labai svarbu padaryti ritualus, krizių metu, po skaudžios netekties ar skirybų su mylimuoju, patariama padaryti paleidimo, atleidimo, laiminimo ar tiesiog atsisveikinimo ritualą.

Tam nėra būtinas kitas asmuo, galima intuityviai, prie žvakelės, ramiai atsisėdus daryti tai kas „teka“ iš širdies. Galbūt tai bus laiškas, gal žodžiai ar šokis su intencija.

Būdų yra įvairiausių, ir jei jie iš širdies- visi yra tinkami.

SVARBIAUSIA- INTENCIJA, kodėl atliekamas ritualas ir kokia energija panaudojama, visada pasirinkimas bus teisingas, jei rinksitės MEILĖS ENERGIJĄ.

three women holding hand in front of flower garden
three women holding hand in front of flower garden

Ritualai VAIKAMS suteikia saugumą ir nusiraminimą

Vaikai dar nėra tokie stiprūs, kad jaustųsi ganėtinai užtikrintai ir saugiai, šio didžiulio ir nenuspėjamo išorinio pasaulio akivaizdoje, tad pasikartojantys ritualai jiems labai reikalingi.

Svarbu turėti pagrindinius ritualus dienoje, pvz. ryte dantukų valymas, apsirengimas, tada pusryčiai. Tai- PASIRUOŠIMAS DIENAI.
VAKARO PASIRUOŠIMAS, toks kaip šiltas dušas, pasakos skaitymas, reiškia- Viskas gerai, viskas kaip visada, galima miegoti“.


Jei vaikas nori kelis vakarus iš eilės, tos pačios pasakos, viskas gerai, tėvai turėtų neprieštarauti, vaikas taip susikuria SAUGUMO JAUSMĄ.

Būtent šie ritualai vaikui padeda įveikti nerimą, kylantį prieš naują dieną, kuri atneš nežinomybę ir permainas (pasikeitė auklėtoja darželyje, atsikraustė nauji kaimynai su dideliu šunimi, gimė maža sesytė ir t. t.). Šiuo atžvilgiu suaugusieji nedaug kuo skiriasi nuo vaikų.


Neabejotinai, ritualai- naudingi VISIEMS

Pasaulis yra nenuspėjamas ir įvykiai ne visada klostosi, kaip norėtume. Ritualai mums, kaip ir vaikams, padeda bent iš dalies susikurti pastovumo ir saugumo jausmą. Jie padeda mums labiau susitelkti ne tik šeimoje, bet ir konkrečioje bendruomenėje, susisieti su tais, kurie mums artimi ir brangūs. Be to, ritualai gali labai pagelbėti ir sunkiais gyvenimo laikotarpiais, ypač kalbant apie ryšių su praeitimi pratęsimą ar nutraukimą.

Kai kuriems, pats žodis, ritualas, skamba pernelyg religingai ar sakraliai. To nereiktų sureikšminti.

Visada patariu, susikurti savuosius, skirtus nurimti patiems, ar pašvęstus suartėti su mums svarbiais žmonėmis, Dievu.

Ritualai gali būti vertingi gyvenimo palydovai, stiprinti mūsų vertybes ir padėti jaustis tvirčiau nuolat kintančiame pasaulyje.

woman hiding on balloon
woman hiding on balloon

DŽIAUGIUOSI GALĖDAMA DALINTIS ir pakviesti jus į ritualus SAVO VEIKLOSE !

Pirmoji - KŪRYBINĖS DIRBTUVĖS, kur mes kuriame simbolines apyrankes, bendrystę, šiltą, sakralų ir prasmingą laiką, atliekame meditaciją, laiminimo ir apsaugos ritualus. Per mergvakarius- NUOTAKOS LAIMINIMUS, draugių susitikimuose- MOTERIŠKUMO RITUALUS, šeimos susitikimuose- DĖKINGUMO ir RYŠIO KURIMO RITUALUS, Angelų apyrankių dirbtuvėse- ANGELŲ GLOBOS ir APSAUGOS RITUALUS.

Kita veikla- UŽSIĖMIMAI MOTERIMS, net vykstantis kursas yra pavadinimu „Moters ritualai“, kurių metu mokomės ir praktikuojame mažus ir prasmingus, kasdienius ir sveikatinančius ritualus, per meditaciją, judesį ir saviugdos praktikas.


Mano aistra- ritualai, ir aš džiaugiuosi dalindamasi tuo su kitais. Man tai didelė dovana ir pašaukimas.

✨✨✨🌙✨✨✨

Linkiu susikurti savo ritualą, jei tokio dar neturite ir gyventi nuostabiose akimirkose, kasdien.

Su meile, Edita.